Chrápaní
Pilotní projekt domácí spánkové monitorace, vyšetření chrápání
Od 10.8. 2015 spouštíme v naší ambulanci pilotní projekt domácí monitorace spánku.
Proč zrovna na ORL ? ORL je jedním z oborů, který tvoří celek tzv. spánkové medicíny. Např. u pacientu s chrápáním platí od letošního roku doporučení odborné společnosti ORL před plánováním operačního řešení chrápání VŽDY provést nejprve monitoraci spánku (trochu výjimka platí u operace nosní přepážky). Jinak může dojít k nevratnému poškození pacientova zdraví nebo i zhoršení celkového stavu.
Jedna z velmi častých vad spánku často spojená s chrápání je tzv. syndrom obstrukční spánkové apnoe, kde dochází k poruchám okysličení krve během noci doprovázené prudkými nárůsty tepové frekvence srdeční cestou tvorby adrenalinu, toto se stává i několiksetkrát za noc, což výrazně zvyšuje riziko srdečních onemocnění riziko mozkové mrtvice, trvalého nárůstu hmotnosti, impotence, depresí aopd.
Monitorace spánku se provádí v našich zemích více jak 10 let, stále se ale ve většině případů celá provádí za hospitalizace v nemocnici ( v rozsahu 1-2 noci). Mnoho pacientů však špatně spí mimo svou postel a leckdy při vyšetření v nemocnici ani neusnou nebo spánek v nemocnici kvalitou ani dobou nedosahuje běžného domácího spánku. A vyšetření je tak nepřesné.
Důvody k monitoraci spánku jsou nyní velmi široké, např pro chrápání, dále u pacientů po mozkové mrtvici jakéhokoli typu, po srdečním infarktu, u chronického srdečního selhání, u různých poruch dolních cest dýchacích, u pacientů s nadměrnou denní spavostí, u špatně léčitelného vysokého tlaku, u výrazné nadváhy, depresivních poruch atd.
Postupně se v naší republice rozšiřují spánková centra, ale v našem regionu jsme nyní odkázáni jen na pracoviště Spánkové laboratoře plicního odd. Masarykovy Nemocnice v Ústí nad Labem, kde pro velké vytížení je běžná čekací doba více jak 6 měsíců. Podobně jsou na tom i další pracoviště v našem okolí (Praha, Liberec). Na Moravě nyní cca 9 měsíců.
Od září 2014 se snažíme vybudovat nové centrum pro region Děčínska, ale i přes mnoho jednání se zdravotními pojišťovnami jsme se daleko nedostali. Zdravotní pojišťovny a hlavně ty největší (VZP, Česká průmyslová zdr. poj.) považují objednací dobu za přiměřenou a naše návrhy na nové centrum odmítly.
Mnoho pacientů neví, že od dubna 2014 mohou i neakutní zdravotní péči absolvovat bez předchozí povolení své zdravotní pojišťovny kdekoli v zemích EU. Pac. si jí v první fázi uhradí a jeho pojišťovna mu pak péči musí proplatit do výše cen v ČR. To ale u spánkové monitorace není problém, protože např. v Německu je toto vyšetření levnější než v ČR , byť se provádí na přístrojích vyšší kategorie a za přísnějších odborných podmínek.
Vytvořily jsme tedy česko-německé centrum, které by znamenalo pro pacienty garantované vyšetření do 2 měsíců, pro české pojišťovny další úsporu, ale ani s tímto centrem jsme české zdravotní pojišťovny nezaujali a naší nabídku odmítli (VZP 111, ČPZP 205). S menšími zdravotními pojišťovnami jednání stále vedeme (OZP 207, Ministerstva vnitra 211), tam snad naděje bude. Rada pacientům je jasná, pokud nejste spokojeni s čekacími dobami, je nutno si stěžovat u své zdravotní pojišťovny, ta má k Vám povinnosti vyšetření zajistit v přijatelném termínu !!!
Navázali jsme tedy spolupráci s Česko-německým spánkovým centrem v Sebnitz pod vedením MUDr. Bastla a firmou Saegeling, která dodává diagnostickou a léčebnou techniku. V příhraničním centru v Sebnitz se totiž podařila pro nás výhodná situace – personál lékařský i sesterský je z větší části český a padá tedy jazyková bariéra.
Posunem v technice a miniaturizaci je nyní domácí monitorace možná bez vlivu na kvalitu, běžně se v domácím systému používá 4-kanálový systém, popř. 8-kanálový, nám se podařilo získat laskavostí fy Saegeling z Heidenau přístroj 10-kanálový, který se běžně užívá jen v nemocnicích. Pacient tedy po základním ORL vyšetření v naší ambulanci dostane domů na noc přístroj naprogramovaný na svou váhu a a výšku, jednoduše si ho na noc připne ( 2 pásy na suché zipy, „kolíček“ na prst a hadička za ušik nosu), ráno pak přijde, přístroj přinese, my vyšetření elektronicky zašleme ke zhodnocení do centra v Sebnitz, kde jsou lékaři s plnou kvalifikací pro hodnocení těchto vad (mající českou i německou licenci).
Prvotní vyšetření ambulantní formou pro vyhledávání poruch nehradí zdravotní pojišťovna a bude stát v rámci pilotního projektu v naší ambulanci 600 Kč (byť pokud je prováděna v nemocnici stojí pojišťovny cca 2300 Kč). Pokud se do budoucna podaří dohoda s pojišťovnami , i tento výkon by mohl být bezplatný. To by se ale pacienti museli hlásit o svá práva a stěžovat si u svých zdravotních pojišťoven na nepřiměřeně dlouhé čekací doby.
Při prokázání některé ze spánkových vad pak pacient musí absolvovat druhou „nastavovací“ noc a to již jde jen v nemocnici, je to tak povinné v Čechách i Německu . Při této druhé noci se hledá léčebné řešení jeho problému a ev. se mu následně přidělí speciální dýchací přístroj. V případě , že se spánková vada neprokáže a jde o pacienta vyšetřovaného pro chrápání, pak u něho teprve nastává doba k plánovaní nějakého z operačních řešení.
U námi prokázané spánkové vady se pak pacienti následně budou směřovat do Spánkových laboratoří v ČR, na která vám kontakt předáme a vyčkají než na ně přijde řada v pořadníku. Samozřejmě budou čekat jen ti, kteří budou další léčbu potřebovat. Nebo se nabízí další možnost a to využít centra v Sebnitz, kam vám zajistíme termín a kde budete do dvou měsíců dovyšetřeni. Další detaily vám pak sdělíme před objednáním do tohoto centra. Dáme vám i přesný návod na proplacení tohoto vyšetřeni u vaší zdravotní pojišťovny.
.